Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2019 11:44 από

"Ξεμπούκωσε" στο Δίο ο Διγενής

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα στο Μπάμπης Παπαχατζής ο Διγενής Νεοχωρίου συντρίβωντας μς 5-1 τον Δία Δίου. H νίκη αυτή ήταν και η πρώτη σε επίσημο παιχνίδι έπειτα από περίπου 6 μήνες

Η ομάδα του Δημήτρη Σίτσα που ήθελε από το πρώτο λεπτό του αγώνα να επιβάλει τον ρυθμό της μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και φυσικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μακρή να πέρνοντας την κεφαλιά για το 1-0 στο 19'.

Ο ρυθμός μετά έπεσε με αποτέλεσμα να κερδίσουν έδαφος οι φιλοξενούμενοι και να ισοφαρίσουν το ματς στο 26' σε 1-1 με σουτ του Παναγιωτίδη Α. μέσα στην μικρή περιοχή.

Έτσι με αυτόν τρόπο παιχνιδιού έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και στο 50' ξαναπήραν το προβάδισμα με τον Κοντογεώργο να πιάνει το δυνατό σουτ και να κάνει το 2-1 στο 50'.

Οι γηπεδούχοι από εκεί και έχοντας μόνιμα πατημένο το γκάζι σημείωσαν επιπλέον τρία τέρματα με τους Διβανέ στο 56' σε 3-1, Τεντολούρης Απ. σε 4-1 και το κερασάκι στην τούρτα με τον Αλεξίου στο 88' διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

ΦΑΣΕΙΣ  - ΓΚΟΛ

Σουτ με τον Λαγκαδινό η μπάλα άουτ καλή στιγμή στο 4'.

Σουτ με τον Κοντογεώργο μπλοκάρει ο Ουσταμπασίδης στο 12'.

Κόρνερ με τον Τεντολούρη Απ. η κεφαλιά από τον Μακρή και η μπάλα στα δίχτυα το 1-0 στο 19'.

Σουτ του Καραθάνου αποκρούει ο Ράπτης αρχικά και στην επαναφορά το σουτ μέσα στην μικρή περιοχή από τον Παναγιωτίδη Α. η μπάλα στα δίχτυα το 1-1 στο 26'.

Σουτ του Διβανέ αποκρούει σε κόρνερ ο Ουσταμπασίδης στο 33'.

Μονομαχίες στην άμυνα των φιλοξενούμενων το σουτ από τον Κοντογεώργο και η μπάλα στα δίχτυα το 2-1 στο 50'.

Κάθετη πάσα του Λαγκαδινού στον Διβανέ το πλασέ και το 3-1 στο 56'.

Δυνατό σουτ του Τοπαλίδη η μπάλα άουτ στο 70'.

Σουτ του Μακρή οι κόντρες η μπάλα καταλήγει κόρνερ στο 77'.

Πλασέ του Τεντολούρη από πλάγια δεξιά και η μπάλα στα δίχτυα το 4-1 στο 85'.

Ευθύβολο σουτ του Αλεξίου και η μπάλα στα δίχτυα πολύ ωραίο γκολ το 5-1 στο 88'.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΝΕΟΧΩΡΙ: Ράπτης, Μανώλης, Τσιγαρίδας, Σταμέκος, Γούτσιος, Μακρής, Τεντολούρης(87' Τσιούφης), Γκαντιάς(62' Αυγουστάτος), Κοντογεώργος(83' Παπαθανασίου), Λαγκαδινός(75' Αλεξίου), Διβανές.

ΔΙΑΣ ΔΙΟΥ: Ουσταμπασίδης, Παναγιωτίδης Γ.(79' Τσουρέκας), Δερμίσης, Νίκου, Λιόλιος, Καραθάνος(75' Μαυρίδης), Καλαμπάκας(57' Παπαστεργίου), Τοπαλίδης, Καλουσίδης(73' Νάκας), Παναγιώτίδης Α., Μανίκας.