Κυριακή, 9 Ιουνίου 2019 10:54 από

Στην κορυφή της Ελλάδος τα χρυσά κορίτσια του Τρικαλινού ποδοσφαίρου!!!

Είναι γεγονός πλέον. Οι Νέες Τρικάλων παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο γήπεδο της Νεάπολης έφτασαν στην κάτακτηση του κυπέλλου κορασίδων και πλέον είναι νταμπλούχες αφού ήδη είχαν κατακτήσει το πρωτάθλημα στη Γ΄ Εθνική και πήραν την άνοδο στη Β΄ Εθνική

Πέρυσι το έχασαν στα πέναλτι, φέτος το κατέκτησαν και μάλιστα ε θριαμευτικό τρόπο. Επικράτησαν με 5-1 εναντίον των Βριλησσίων. Μάλιστα με αυτή τη νίκη έμειναν αήττητες σε όλη τη σεζόν καθώς για να φτάσουν στον τελικό δε γνώρισαν κάποια ήττα όπως και στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν μονόλογος και δεν επιδέχεται κριτική καθώ οι νεαρές κοπέλες προηγούνταν ήδη στο ημίχρονο με 3-0 έχοντας καθαρίσει το παιχνίδι. Στο 25΄ η Τσόγκα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 35΄ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 2-0  με την Στεργιούλη να κλέβει την μπάλα κα να ευστοχεί με πλάσε. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 38΄ οι Νέες κλείδωσαν την κατάκτηση του κυπέλλου καθώς η το σουτ της Πιπερά πήρε περίεργη τροχιά και κατέκτησε στα αντίπαλα δίχτυα με ψιλοκρεμαστό σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν τα πράγματα και οι Νέες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο όπως και το πρώτο ημίχρονο.Στο 50΄ η Στεργιούλη έγραψε το 4-0 μετά από ωραία αντεπίθεση και τον κόσμο να αποθεώνει.Στο 54΄μπήκε το κερασάκι στην τούρτα με την Τσόγκα να γράφει το  5-0 και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στο ματς.

Το γκολ της τιμής για την ομάδα των Βριλησσίων σημείωσε στο 66' η Φακίνου γράφοντας το τελικό 5-1

Οι Νέες με αυτή την κατάκτηση έγραψαν και πάλι ιστορία και έκαναν υπερήφανο τον Τρικαλινό λαό και έδωσαν ακόμη περισσότερες χαρές στην Τρικαλινή κοινωνία. Πολλά συγχαρητήρια στον προπονητή της ομάδας Γιώργο Λουλέ για την άψογη καθοδήγηση της ομάδας στις νεαρές παίκτριες αλλά και σε όλους αυτούς που ήταν γύρω από την ομάδα μέχρι το τέλος.

Νέες Τρικάλων (Γιώργος Λουλές) : Γεωργούλα, Κωφού, Σταμούλη, Πιπερά, Μπέου, Ακρίβου, Πλακιά, Τσόγκα, Μπουκουβάλα, Κωστοπούλου, Στεργιούλη.

Έπαιξαν και οι Καραλή, Πρεβέντη, Τσέργα, Καραντάκου

Βριλήσσια: Γαβαλά, Χανόρα, Μακρή, Γκούνη, Πουλιάση, Φακίνου, Καραγιάννη, Τσούκα, Τσίτσου, Πότογλου, Καραμούλα.