Σάββατο, 14 Σεπτεμβρίου 2019 09:38 από

Ανατροπή και πρόκριση με Θέμελη ο Αχιλλέας Μπάρας στο Βαλτινό

Σε ένα συναρπαστικό ματς που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα στο Βαλτινό ο Αχιλλέας Μπάρας πήρε επική πρόκριση με ανατροπή στην παράταση με σκορ 1-3, για την Α' φάση του κυπέλλου ΕΠΣΤ

Το συγκρότημα του Ευριπίδη Κωστόπουλου είχε  σε μεγάλα κέφια τον Κώστα Θέμελη που έκανε εξαιρετική εμφάνιση με πολλά χιλιόμετρα και έβγαλε και την ασίστ στο πρώτο τέρμα των νικητών.

Πρωταγωνιστής για τον Αχιλλέα ο Πλάφας με δύο προσωπικά τέρματα, ενώ σκόραρε μία φορά και ο Μπαμπούρης.

Μόνο θετικά λόγια μπορούμε να πούμε για την ομάδα του Βαλτινού, που παρά το ότι παρατάχτηκε με σημαντικές ελλείψεις (απουσίες είχαν και οι φιλοξενούμενοι) παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο, με το Βησσάρη Μαντέλα να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά αυτό το Καλοκαίρι και αν ήταν λίγο πιο τυχερό θα μπορούσε να είχε πάρει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια.

Το 90λεπτο της κανονικής διάρκειας ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα, αλλά με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες. Οι παίκτες τους όμως έδειξαν ανέτοιμοι και δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Στις καθυστερήσεις μάλιστα είχαμε δύο κλασικές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους και μία για τον Αχιλλέα που δε μετουσιώθηκαν σε γκολ και έτσι οδηγηθήκαμε στην ημίωρη παράταση.

Εκεί ο Παναγιώτης Αλεξίου άνοιξε στο 95' το σκορ για το Βαλτινό, αφού πρώτα σούταρε στο δοκάρι και στην επαναφορά βρήκε δίχτυα για το 1-0.

Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε λίγα λεπτά, καθώς ο Αχιλλέας απάντησε άμεσα και όχι με ένα, αλλά με τρία τέρματα φτάνοντας στο τελικό 3-1, έχοντας όπως προαναφέραμε για σκόρερ τους Πλάφα (2) και Μπαμπούρη.

Να σημειωθεί πάντως ότι το Βαλτινό από τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας αγωνίστηκαν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Αλέξανδρου Φαρμάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Επίσης οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για το πρώτο τέρμα του Αχιλλέας υποστηρίζοντας ότι υπήρξε οφσάιντ.

Οι συνθέσεις

Βαλτινό:Κλιάκος, Σκράπαρης, Καλαμπάκας,Τσιγάρας, Σ. Σταμούλης, Γ. Φαρμάκης, Αγγελής, Σκαπέτης, Αλεξίου, Α. Φαρμάκης, Τζιωρτζιώτης

Αχιλλέας Μπάρας: Ντιλιλιγκας, Μπαούσης, Παπαχρήστος, Καπέλας, Παππάς, Μπαμπούρης, Καταραχιάς, Αγγέλης, Πλάφας, Θέμελης, Μαστρογιάννης