Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2019 09:53 από

Θριαμβεύτρια του ντέρμπι η ΑΕΤ,παράπονα από τον Οικουμένιο

Ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι διεξήχθει σήμερα το πρωί που ήταν πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα στον Άγιο Οικουμένιο και την Α.Ε.Τ. Κηπακίου οπου βρήκε νικητές τους ερυθρόλευκους με 2-3

Βέβαια αυτή που ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι ήταν η ομάδα του Παναγιώτη Πέτσα που αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους ανοίγωντας το σκορ μόλις στο 3' 1-0 με την κεφαλιά του Λούγγου.

Όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με πλασέ του Δημοπόυλου ισοφάρισαν το παχνίδι στο 15' σε 1-1.

Με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και μαε τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το δεύτερο γκολ αυτή που πήρε ξανά προβάδισμα 2-1 ήταν οι γηπεδούχοι πέντε λεπτά αργότερα με το σουτ του Λάμπρου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 20.

Πριν κλείσει το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλντι οπου μετουσιώσε σε γκολ ο Μπαμπούρης Χρ. φέρνοντας ξανά το ματς στα ίσα σε 2-2 στο 41' σκορ ημιχρόνου του ντέρμπι.

Στην επανάληψη το ντέρμπι τα είχε όλα δυνατά μαρκαρίσματα κίτρινες κάρτες και φυσικά έντονες στιγμές που το παχνίδι διακοπτόταν  πάρα πολλές φορές κυρίως με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται στον διαιτητή της αναμέτρησης σε αρκετές περιπτώσεις και κυρίως στην φάση του 68ου λεπτού όπου διαμαρτυρήθηκαν εντονότατα σε αμφισβητούμενη φάση πέναλτι σε ανατροπή του Κωσταρέλου στην περιοχή των φιλοξενούμενων όπου επέφερε και την αποβολή του για λογαριασμό των γηπεδούχων συνεχίζοντας με παίχτη λιγότερο μέχρι το τέλος του αγώνα.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλέυτηκαν και στο 76' πέτυχαν το τρίτο τέρμα με τον Δημόπουλο με ανάποδο ψαλίδι να διαμορφώνει το τελικό 2-3.

Μετά το τελός του αγώνα σημειώθηκε ολιγόλεπτη ένταση καθώς οι παίχτες του Αγίου Οικουμενίου διαμαρτυρήθηκαν προς τον διαιτητή με αποτέλεσμα οι ψυχραιμότεροι των γηπεδούχων να τον φυγαδεύσουν στα αποδυτήρια και με την παρουσία μικρής αστυνομικής δύναμης τα πνεύματα να ηρεμήσουν.

ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ

Κεφαλιά του Λούγγου και η μπάλα στα δίχτυα το 1-0 στο 3'.

Ωραία προσπάθεια του Δημόπουλου το πλασέ και το 1-1 στο 15'.

Σύγχηση στην άμυνα των φιλοξενούμενων το σουτ από τον Λάμπρού και η μπάλα στα δίχτυα το 2-1 στο 20'.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Κωσταρέλο το σουτ η μπάλα στο κάθετο δοκάρι  στο 35'.

Εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Μπαμπούρη Χρ. και το 2-2 στο 41'.

Σουτ του Δημόπουλου αποκρούει σε κόρνερ ο Παππάς στο 51'.

Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλντι σε ανατροπή του Κωσταρέλου στο 67'.

Αποβολή του Κωσταρέλου για διαμαρτυρία στο 68'.

Ανάποδο ψαλίδι του Δημόπουλου και η μπάλα στα δίχτυα για το 2-3 στο 76'.

Διαγώνιο σουτ του Λέφα και η μπάλα άουτ στο 86'.

Αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπούκα για δυνατό μαρκάρισμα στο 84'.

Σουτ του Γκένα η μπάλα άουτ στο 93'.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαφειρόπουλου η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 97'.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΓΙΟΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΟΣ: Παππάς, Μυλώνας, Παναγιώτου, Λούγγος, Γαλάνης, Πέτσας Α., Χαρχαντής(87' Μαϊντόπουλος), Αναγνώστου, Κωσταρέλος, Καλύβας Π.(52' Καλύβας Γ.), Λάμπρος.

Α.Ε.Τ. ΚΗΠΑΚΙΟΥ: Διογένης, Μπούκας, Βασιλόπουλος, Βλάχος, Μπαμπούρης Χρ., Στάμος, Τσάτσος(38' Σκέντζας Σ.)(92' Γκένας), Μπαμπούρης Λ., Λέφας(89' Σκέντζας Σπ.), Ζαφειρόπουλος, Δημόπουλος(82' Ραπτόπουλος).