Κυριακή, 13 Οκτωβρίου 2019 09:35 από

Με σούπερ Παππά,Θέμελη η νίκη με ανατροπή για τον Αχιλλέα στο ντέρμπι με την ΑΕΤ Κηπακίου

'Εχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους πολύπειρους Χρήστο Παππά και Κώστα Θέμελη ο Αχιλλέας Μπάρας πήρε το μεγάλο ντέρμπι του 1ου ομίλου για τη Β' Ερασιτεχνική με σκορ 2-1 και ανατροπή στο αποτέλεσμα

O μεν Παππάς σημείωσε δύο υπέροχα τέρματα , τα οποία και έκριναν την αναμέτρηση του Αχιλλέα, ο δε Θέμελης έκανε όλο το παιχνίδι των γηπεδούχων από το κέντρο και προς την επίθεση με ατέλειωτα χιλιόμετρα και έξοχες ατομικές ενέργειες.

Η ΑΕΤ Κηπακίου έδειξε ότι διαθέτει μία πολύ ποιοτική ομάδα καθώς κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο προηγήθηκε στο σκορ και προς το τέλος του ματς πίεσε για την ισοφάριση που τελικά δεν ήρθε.

Ευκαιρίες είχε και ο Αχιλλέας για να κάνει το 3-1 και να καθαρίσει το ματς.

Γενικώς το ντέρμπι είχε δύναμη ρυθμό παρά την έντονη ζέστη και ήταν πολύ καλό ποιοτικά στο πρώτο μέρος , ενώ στην επανάληψη έγινε πιο δυνατό.

Οι δύο ομάδες ξεκινώντας δυνατά τον αγώνα παίζοντας σφιχτή άμυνα από το πρώτο λεπτό δεν άφησαν να δημιουργηθούν στις δύο περιοχές εστίες κινδύνου για τους δύο γκολκίπερ.

Αυτή που θα μπορούσε να προηγηθεί πρώτη στο σκορ ήταν η ομάδα του Ευριπίδη Κωστόπουλου με το σουτ του Ιωάννου να εξουδετερώνει ο Διογένης στο 7' λεπτό.

Όμως αυτή που κατάφερε να ανοίξει και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ ήταν η ομάδα του Παναγιώτη Γκένα με το πλασέ του Ραπτόπουλου στο 27'.

Στην επανάληψη και συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο δυνατό με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ανατροπή του σκορ με την χρυσή αλλάγη όπως αποδείχτηκε τον Παππά με δύο πανομοιότυπες εκτελέσεις φάουλ μία στο 52' ισόφαρίζοντας το ματς και στο 70' δίνοντας το προβάδισμα αλλά και την νίκη στην Μπάρα με 2-1.

ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ

Μεγάλη ευκαιρία με τον Ιωάννου το πλασέ εξουδετερώνει ο Διογένης στο 7'.

Κεφαλιά του Αγγέλη η μπάλα άουτ στο 18'.

Γύρισμα του Ζαφειρόπολου στην μικρή περιοχή για τον Ραπτόπουλο το πλασέ και το 0-1 στο 28'.

Σουτ του Λέφα από πλάγια αριστερά η μπάλα άουτ στο 45'.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παππά η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα για το 1-1 στο 52'.

Σουτ του Καραχιά η μπάλα άουτ στο 57'.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παππά και η μπάλα στα δίχτυα το 2-1 στο 70'.

Φάουλ με τον Αναστασίου Ν. διώνχει με γροθιές ο Ντιλιλίγκας στο 73'.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Πλάφα το σουτ η μπάλα θα κοντράρει στο σώμα του Διογένη στο 75'.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΜΠΑΡΑ: Ντιλιλίγκας, Σμυρλής, Παπαχρήστος, Καπέλας, Καταραχιάς, Μπαμπούρης(Χασιώτης 81'), Μητρούσιας, Αγγέλης(Παππάς 46'), Πλάφας(Μαστρογιάννης 89'), Θέμελης, Ιωάννου(Καλτσής 92')

Α.Ε.Τ ΚΗΠΑΚΙΟΥ: Διογένης, Γαϊτάνας(Αναστασίου Ν. 59'), Γκένας, Βλάχος, Μπαμπούρης Χρ., Αναστασίου Α., Ζαφειρόπουλος, Στάμος, Ραπτόπουλος, Λέφας, Σκέντζας Σ.(Γκουζιώτης 46').