Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2019 11:55 από

Νίκη Πυργετού στο γειτονικό ντέρμπι με τα Σαράγια

Ο Δικέφαλος Πυργετού πήρε το γειτονικό ντέρμπι με τα Σαράγια επικρατώντας με σκορ 4-2 και πέρασε έτσι μόνος δεύτερος στο βαθμολογικό πίνακα

Ενα πάρα πολύ καλό παιχνίδι έγινε σήμερα στο ντέρμπι ανάμεσα στον Πυργετό και τα Σαράγια όπου είχε πολύ πάθος, ένταση, αγωνία, θέαμα αλλά και έξι γκολ μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολύ δύναμη το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό επισκέπτωντας συχνά τις δύο εστίες δημιουργώντας αρκετές φάσεις για ένα τέρμα.

Αυτή που άνοιξε το σκορ πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, ήταν η ομάδα του Κώστα Γουργούλια όταν από το λάθος κόψιμο του Παπαπαναγιώτου η μπάλα στρώθηκε στον Γαλάνη και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 40'.

Η ομάδα όμως του Δημήτρη Κορομπλή αντέδρασε άμεσα με την έναρξη του δευτέρου ημιώρου και ισοφάρισε γρήγορα με τον Μπαλάφα στο 47΄ με κοντινή κεφαλιά.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι απάντησαν και αυτοί άμεσα και ξανά πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Λάλο με κοντινό πλασέ στο 49, και ένα τέταρτο αργότερα στο 65' ο ίδιος πάιχτης με κεφαλιά έδωσε  διαφορά δύο τερμάτων στην ομάδα του Πυργετού.

Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια έμειναν με παίχτη λιγότερο λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κωτίτση στο 70' αλλά αυτό όμως δεν τους επιρρέασε να πετύχουν και τέταρτο τέρμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Δημητρόπουλου στο 74'.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι η διαφορά ήταν στα τρία τέρματα δεν τα παράτησαν και στο 85' με επίσης εκτέλεση πέναλτι του Καμπέρη διαμορφώθηκε το τελικό 4-2 με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους την Τρίτη στην έδρα των Σαραγίων για το κύπελλο της ΕΠΣΤ.

ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ

Σουτ από πλάγια δεξία του Μυλωνά η μπάλα άουτ στο 13'.

Σουτ του Κωτίτση η μπάλα άουτ στο 15'.

Κοντινό πλασέ του Τσιρογιάννη μπλοκάρει ο Τεντολούρης στο 17'.

Φάουλ με τον Καμπέρη μπλοκάρει ο Τεντολούρης στο 28'.

Πολύ καλή στιγμή με τον Μπαλάφα θα κάνει το πλασέ και θα μπλοκάρει ο Τεντολούρης στο 33'.

Λάθος κόψιμο του Παπαπαναγιώτου η μπάλα θα στρωθεί στον Γαλάνη θα κάνει το σουτ και η μπάλα στα δίχτυα το 1-0 στο 40'.

Σέντρα του Τσιρογιάννη η κεφαλιά από τον Μπαλάφα και η μπάλα στα δίχτυα το 1-1 στο 47'.

Κόρνερ με τον Κωτίτση η κεφαλιά από τον Τσάκαλο η μπάλα πάνω στον Αγγέλη, στην επαναφορά η πάλι κεφαλιά από τον Λάλο αποκρούει ο Αγγέλης και εν συνεχεία της φάσης το πλασέ του Λάλου και η μπάλα αστα δίχτυα για το 2-1 στο 49'.

Φάουλ με τον Πάτρα η κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από τον Λάλο και η μπάλα στα δίχτυα το 3-1 στο 65'.

Αποβολή του Κωτίτση με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 70' λογω δυνατού μαρκαρίσματος.

Εκτέλεση πέναλντι του Δημητρόπουλου και το 4-1 στο 74'.

Εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Καμπέρη και το 4-2 στο 85'

Πλασέ του Αλεξόπουλου μεγάλη ευκαιρία η μπάλα άουτ στο 86'.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΥΡΓΕΤΟΣ: Τεντολούρης, Μπιλιάλης, Ζυγούρης, Λάλος, Τσάκαλος, Παπαδόπουλος(92' Σταμόπουλος), Κωτίτσης, Δερμάνης, Δημητρόπουλος(82' Τσιανάκας), Πάτρας(89' Τεντολούρης Αλ.), Γαλάνης(75' Αλεξέλης).

ΣΑΡΑΓΙΑ: Αγγέλης, Λάϊος(58' Μπεγλερίδης), Τσιρογιάννης, Σωτηρίου, Παπαπαναγιώτου, Καμπέρης, Αλεξόπουλος, Τάσιος(82' Καλιακούδας), Μυλωνάς, Μπαλάφας, Γεωργούλας(60' Σίμος).