Σάββατο, 18 Οκτωβρίου 2014 04:38 από

Πρώτη νίκη για τα Trikala B.C. σε ματσάρα με τον Κόροιβο!

Επειτα από ένα συγκλονιστικό ματς πο κρίθηκε στη δεύτερη παράταση τα Trikala B.C. Aries επικράτησαν με 102-93 του Κόροιβου σημειώνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στη φετινή Basket League

Χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να λύσουν τις διαφορές τους σε ένα ματς πραγματική διαφήμιση του μπάσκετ. Τρίκαλα και Κόροιβος κατέθεσαν και την …ψυχή τους στο παρκέ, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο με τους Ματαλόν και Κάντζι να πρωταγωνιστούν και έτσι πήραν την σπουδαία νίκη με 102-93 για την 2η αγωνιστική της Α1.

«Εσπασαν καρδιές» στα Τρίκαλα, με την τοπική ομάδα και τον Κόροιβο να «αυτοκτονούν» και να χάνουν τις εκατέρωθεν ευκαιρίες που είχαν για να πάρουν τη νίκη. Ο Μάριος Ματαλόν ήταν εξαιρετικός και στις δύο παρατάσεις και ουσιαστικά ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Τρικάλων τα οποία έφτασαν στη νίκη με 102-93.

«Σαρωτικό» ήταν το ξεκίνημα των Τρικάλων στο ματς, με τους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη να «πιάνουν στον ύπνο» εκείνους του Χάρη Μαρκόπουλου και να βρίσκονται μπροστά με 13-2 μετά από τα έξι λεπτά στο παρκέ. Ο Κόροιβος αντέδρασε χάρις στους Γιαννακίδη και Ντέιβις, βρήκε εύκολους πόντους και τα πατήματά του μέσα στο παρκέ και έτσι κατάφερε να περάσει μπροστά με 17-18, λίγο πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Ο Ινγκραμ όμως ήταν εκείνος που έγραψε το 19-18 για τα Τρίκαλα, σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος.
Ο Ντέιβις συνέχισε να είναι ο κινητήριος μοχλός για την ομάδα της Αμαλιάδας, η οποία πήρε διαφορά με 19-23. Από εκεί και έπειτα οι δύο «μονομάχοι» συμβάδιζαν στο σκορ και καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει διαφορά ασφαλείας με το ταμπλό να δείχνει 28-28 στο 16ο λεπτό. Στα εναπομείναντα πέντε λεπτά η παραγωγικότητα έπεσε κατακόρυφα, με τα ποσοστά ειδικά στα τρίποντα να είναι ιδιαίτερα χαμηλά και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 31-31.

Το «ντέρμπι» συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Κόροιβο να έχει ισχνό προβάδισμα με 39-40 στο 23ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο, τα Τρίκαλα με πρωταγωνιστή τον Κένεθ Κάντζι έτρεξε ένα σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 44-40. Οι παίκτες όμως του Χάρη Μαρκόπουλου είχαν τις λύσεις και όχι μόνο μείωσαν, αλλά προσπέρασαν κιόλας με 50-1 στο 28ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι, όμως φάνηκαν πιο εύστοχοι και έτσι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το 56-52. Στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου δεν μπήκαν πολλοί πόντοι, αλλά οι περισσότεροι ήταν από τα Τρίκαλα, τα οποία με επιμέρους σκορ 6-1, βρέθηκαν να προηγούνται με 62-53, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά τους ως εκείνο το σημείο του ματς. Ο Κόροιβος όμως επέστρεψε και με τις δύο βολές και ένα τρίποντο του Νίκου Αγγελόπουλου μείωσε σε 66-64, δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Μπάουι δεν κατάφερε να ευστοχήσει στις δύο βολές που εκτέλεσε και έτσι έμεινε το 67-64. Ο Ρόμπερτ ισοφάρισε σε 67-67 μετά από γκολ φάουλ και η αγωνία «χτύπησε» κόκκινο! Ο Ματαλόν αστόχησε σε σουτ και η τελευταία επίθεση ήταν για τον Κόροιβο, με το χρονόμετρο να δείχνει τέσσερα δευτερόλεπτα. Ο Ματζέτ πήρε την «ευθύνη» για το τελευταίο σουτ, αλλά αστόχησε και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Κάντζι είχε «κέφια» και στο έξτρα πεντάλεπτο και με πέντε συνεχόμενους δικούς του πόντους τα Τρίκαλα πήραν προβάδισμα με 72-67, αλλά ο πρώην των Τρικάλων και νυν παίκτης του Κοροιβου, Μιχάλης Γιαννακίδης μείωσε σε 72-70 στο 41ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι όμως έτρεξαν ένα μικρό σερί 3-0 και πέρασαν και πάλι μπροστά με πέντε πόντους (75-70). Ο Ματζέτ με τρίποντο μείωσε σε 77-76 και λίγο αργότερα ο Ανδρέας Κανονίδης με νέο τρίποντο ισοφάρισε σε 79-79 στο 44ο λεπτό! Η… καταιγίδα από την γραμμή των 6.75μ. συνεχίστηκε για τον Κόροιβο, με την σκυτάλη να την παίρνει ο Μιχάλης Γιαννακίδης και να γράφει το 79-82! Το ματς δεν είχε  όμως… Ο Ματζέτ έκανε το λάθος 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και ο Ματαλόν ισοφάρισε σε 83-83, έξι δεύτερα πριν από το τέλος.

Με το ίδιο απίστευτο πάθος συνέχισαν οι παίκτες των δύο ομάδων, παρά την κούρασή τους με τα Τρίκαλα να είναι μπροστά με 90-86 στο 47ο λεπτό. Η διαφορά των Τρικάλων ανέβηκε στους πέντε πόντους (93-88) από το τρίποντο του Ινγκραμ ένα λεπτό πριν από το τέλος της δεύτερης παράτασης. Ο Βασίλιεβιτς… τιμώρησε την αντίπαλη άμυνα για το 93-91, αλλά ο Ματαλόν ήταν και πάλι εκεί και με γκολ φάουλ έγραψε το 96-91! Ο Βασίλιεβιτς μείωσε σε 96-93, με τον Ινγκραμ να ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές που εκτελέσε για το 97-93. Στην επόμενη ακριβώς φάση, ο Γιαννακίδης αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια ο Ματαλόν με δύο βολές έγραψε το 99-93. Ο Κένεθ Κάντζι με τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε το τελικό 102-93, με το οποίο τα Τρίκαλα πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην Α1.

Δεκάλεπτα: 19-18, 31-31, 56-62, 67-67 (κ.α.), 83-83 (α” παρ.), 102-93.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ινγκραμ 17 (2), Τρέισι 3 (8 ριμ.), Μπόουι 12 (8 ασίστ), Κούπκοβιτς 15 (2/6 τρ., 9 ριμπ.), Πάνος 6, Σπανός, Δεληγιάννης 7, Ματαλόν 13 (5 ασίστ), Βαρυτιμιάδης, Κάντζι 26 (4/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Χουχουμής 3.
Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Ματζετ 6 (1τρ., 8 ασίστ),Γιαννακίδης 17 (5), Αγγελόπουλος 14 (2), Παπαπέτρου, Ντέιβις 11(3), Βασίλιεβιτς 5 (1), Κανονίδης 4, Γκάρετ 11, Ντιμιτρίεφ 2, Λόουερι 23 (7 ριμ.).

Περισσότερα άρθρα

To παιχνίδι όπως μεταδόθηκε από το Trikalascore:

Καλησπέρα φίλες και φίλοι από το δημοτικό κλειστό.

Σε λίγη ώρα θα ξεκινήσει το παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ ανάμεσα στα Trikala BC Aries και τον Κόροιβο Αμαλιάδας.

Λιγοστός κόσμος αυτή τη στιγμή στο γήπεδο.

Αυξάνεται συνεχώς η προσέλευση του κόσμου στο στάδιο.

Εκτός αποστολής για ένα ακόμη ματς έμεινε ο τραυματίας Νικολόπουλος.

Διαιτητές της αναμέτρησης είναι ο Ηλίας Κορομηλάς. ο Δημήτρης Μπίτης και ο Βασίλης Τσώνος.

'Ολα έτοιμα λίγο πριν το τζάμπολ.

Οι συνθέσεις:

Τrikala BC Aries: Bowie, Ingram, Kadji, Cupkovic, Panos

Κόροιβος Αμαλιάδας: Giannakidis, Magette, Kanonidis, Aggelopoulos, Garett

Α' Δεκάλεπτο

Μικρή διακοπή καθώς οι Σακαφλιάδες γέμισαν με χαρτάκια το παρκέ.

Πρώτο καλάθι για την ομάδα των Τρικάλων από τον Τσούπκοβιτς και το σκορ 3-0.

Καλάθι από τον Κάντζι και 5-0.

Πρώτο καλάθι και για τον Κόροιβο από τον Γκάρετ και το σκορ 5-2

Καλάθι απο τον Μπούι και το σκορ 7-2.

2/2 βολές από τον Ινγκραμ και το σκορ 9-2.

Καλάθι απο τον Μπόι και το σκορ 11-2.

7' λεπτά ακόμη για το Α' Δεκάλεπτο.

Καλάθι από τον Στηβ Πάνος για τα Τρίκαλα και το σκορ 13-2.

τρίποντο καλάθι από τον Γιαννακίδη και το σκορ 13-5.

Τρίποντο καλάθι και από τον Γκάντζι και το σκορ 16-7.

2/2 βολές για τον Ρόμπερτ του Κοροίβου.

Τρίποντο καλάθι από τον Davis και μειώνει στους 16-12.

3 λεπτά λίγο πριν το τέλος του Α' Δεκαλέπτου.

1'52 ακόμη για το πρώτο δεκάλεπτο.

2/2 βολές από τον Γιαννακίδη.

Τρίποντο καλάθι για τον Κόροιβο από τον Ντέιβις και το σκορ 16-17.

1/2 βολές εύστοχες από τον Δεληγιάννη και το σκορ ισόπαλο 17-17.

1/2 βολές και από τον Ρόμπερτ και το σκορ 17-18 .

Καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν το το τέλος του Α' δεκαλέπτου από τον Ινγκραμ και το σκορ 19-18 .

Β' Δεκάλεπτο

Καλάθι για τον Κόροιβο απο τον Δημητριε και το σκορ 19-21.

Άστοχο τρίποντο από τον Ματαλόν.

Καλάθι από το Ντειβις και το σκορ 19-23.

Καλάθι για την ομάδα τον Τρικάλων από τον Δεληγιάννη και το σκορ 21-23

Φάουλ για τα Τρίκαλα και τεχνική ποινή για τον Ρόμπερτ.

Άστοχο σουτ από τον Γιαννακίδη.

0/2 βολές άστοχες για τα Τρικαλα

Εχασε επίθεση ο Κοροιβος και καλάθι ο Χουχούμης και το σκορ 23-23.

2/2 βολές απο τον Γκάρετ και το σκορ 23-25.

Αστοχο τρίποντο  απο τον Ντιμιτριε

Καλάθι Μπούι και το σκορ 25-25.

Καλάθι ξανά απο τον Μπούι και το σκορ 27-25 στο 15'

Φάουλ και βολές για την ομάδα των Τρικάλων.

1/2 βολές απο τον Μπούι και σκορ 28-25

Τρίποντο καλάθι από τον Γιαννακίδη και σκορ ισόπαλο 28-28

17' 1/2 βολές από τον Μαγκετ και το σκορ στον ένα πόντο διαφορά 28-29

Ρεσιτάλ αστοχίας και για τις δύο ομάδες 1'05 πριν τη λήξη του ημιχρόνου

1/2 βολές από τον Χουχούμη και το σκορ ισόπαλο 29-29

2/2 βολές από τον Γκάρετ και το σκορ 29-31

2/2 βολές από τον Τσούπκοβιτς και το σκορ ξανά ισόπαλο 31-31

Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο

Τα Τρίκαλα με τρίποντο του Κάντζι περνάνε μπροστά αλλά ο Ντέιβις απαντάει σε 39-40.

Αστοχο τρίποντο Αγγελόπουλου  μπάλα στα Τρίκαλα.

Ο Κάντζι το παίρνει επάνω του και με 7σερί πόντους κάνει το 41-40.

Γκολ φάουλ απ τον Μπούι για το 44-40.

2/2 απ τον Γκάρετ 44-42.

Απαντάει ο Πάνος με λέι απ 46-42.

Γκολ φάουλ για το Ρόμπερτ που αστοχεί στη βολή 46-44.

Απαντάει ο Πάνος 48-44.

Καλάθι απ τον Αγγελόπουλο 48-46.

2/2 απ τον Κάντζι 50-46.

Τριπλή άστοχη προσπάθεια απ τον Κόροιβο και άστοχο λέι απ απ'τον Μπούι.

Φάουλ που κερδίζει ο Κόροιβος.

3ποντο Αγγελόπουλου 50-49.

2/2 απ το Ρόμπερτ ο Κόροιβο ξανά μπροστά 50-51.

Με ένα καλάθι του Ινγκραμ και ένα του Τρέισι τα Τρίκαλα ξανά μπροστά με 54-51.

1/2 απ τον Κανονίδη 54-52.

Ριμπάουντ και καλάθι απ το Δεληγιάννη 56-52.

Αστοχες εκατέρωθεν επιθέσεις.

Φάουλ που κερδίζουν τα Τρίκαλα.

Αστοχο 3ποντο Βασίλιεβιτς και Τσούπκοβιτς.

Επιθετικό ριμπάουντ για τα Τρίκαλα και άστοχο λέι απ Ματαλόν.

Μεγάλη νευρικότητα από τις ΄δύο ομάδες παραμένει το 56-52.

Πρώτο καλάθι στο Δ' δεκάλεπτο απ τον Ινγκραμ 58-52.

Επιθετικό φάουλ απ τον Ντέιβις.

Απίστευτο κάρφωμα του Κάντζι μπροστά σε δύο παίκτες του Κόροιβου και 60-52.

Τάιμ άουτ που καλεί ο κ. Μαρκόπουλος.

1/2 απ τον Γκάρετ 60-53.

Δεληγιάννης από κοντά 62-53.

Ρόμπερτ από κοντά 62-55.

3ποντο Ινγκραμ και 2ποντο Ρόμπερτ 65-57.

2/2 απ τον Αγγελόπουλο 65-59.

5ο φάουλ απ τον Πάνο που αποβάλλεται και 2/2 απ τον Αγγελόπουλο.

1/2 απ τον Τρέισι 66-61.

3ποντο Αγγελόπουλου 66-64.

Γκολ φάουλ απ το Ρόμπερτ 67-66 και μία βολή.

4'' για το φινάλε και η μπάλα στον Κόροιβο.

Το σκορ 67-67 και τάιμ άουτ.

Αστοχο τρίποντο για τους φιλοξενούμενους και τέλος κανονικής διάρκειας.

πάμε σε παράταση.

Μικρή διακοπή καθώς έσβησε ο φωτεινός πίνακας.

Ολα έτοιμα για να ξεκινήσει η παράταση.

2/2 απ τον Κάντζι 69-67.

Λάθος απ τους φιλοξενούμενους και 3 ποντο Κάντζι 72-67.

Απαντάει με 3ποντο ο Γιαννακίδης

Γκολ φάουλ απ τον Τσούπκοβιτς που βάζει και τη βολή 75-70.

1/2 απ τον Αγγελόπουλο 75-71.

Αστοχο 3ποντο Γιαννακίδη και επιθετικό ριμπάουντ Ρόμπερτ που παίρνει φάουλ

2/2 απ το Ρόμπερτ 75-73.

Ματαλόν λέι απ 77-73.

0/2 απ τον Αγγελόπουλο επιθετικό ριμπάουντ και τρίποντο Κανονίδη.

Καλάθι Ινγκραμ 79-76.

3ποντα Κανονίδη και Γιαννακίδη κάνουν το 79-82, 35'' πριν το φινάλε.

Αστοχο λει απ Ινγκραμ και φάουλ για τον Αγγελόπουλο που πάει στις βολές.

1/2 και 79-83.

Απαντάει με λέι απ ο Ματαλόν 81-83 20'' για το φινάλε.

Λάθος απ τον Κόροιβο ο Ματαλόν με λέι απ ισοφαριζει 83-83.

Τελευταία επίθεση για τον Κόροιβο 5' για τη λήξη.

Τελικό 83-83 πάμε σε δεύτερη παράταση.

Πρώτη επίθεση για τον Κόροιβο.

Αστοχο 3ποντο Μάτζερ, γκολ φάουλ Τσούπκοβιτς.

3ποντο Γιαννακίδη και καλάθι Ματαλόν 88-86.

Ο Κάντζι σκοράρει για δύο 90-86.

Ο Ρόμπερτ μειώνει 90-88 και χρεώνεται βήματα ο Κάντζι.

Αστοχο 3ποντο Αγγελόπουλου.

3ποντο Ινκγραμ με την εκπνοή του χρόνου.

3ποντο Βασίλιεβιτς και γκολ φάουλ Ματαλόν 95-91!!

Μέσα και η βολή 96-91 και φάουλ για τον Κόροιβο.

2/2 απ το Βασίλιεβιτς 96-93 και τάιμ άουτ από τον Κώστα Φλεβαράκη.

Φάουλ επάνω στον Ινγκραμ που πάει σε βολές  14'' πριν το φινάλε.

1/2 μέσα και 97-93

Αντιαθλητικό φάουλ που κερδίζει ο Ματαλόν

2/2 βολές και στην επαναφορά απίστευτο τρίποντο απ τον Κάντζι με ταμπλό για το τελικό΄102-93.