Σάββατο, 5 Μαΐου 2018 08:23 από

Νέος αγωνιστικός διασυρμός για τα Trikala B.C

Το Ρέθυμνο είχε εύκολο έργο κόντρα στα Τρίκαλα, τα οποία κατέβηκαν με 8 παίκτες στην Κρήτη και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο άνετο 103-67. Οι φιλοξενούμενοι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσαν να ακολουθήσουν, με τους Κρητικούς να πατάνε γκάζι από εκεί και πέρα, φτάνοντας στην άνετη επικράτηση

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση όμως το Ρέθυμνο μετά τα πρώτα 5 λεπτά πήρε το προβάδισμα και έκανε το 11-8. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και κάπως έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 24-20.

Οι Κρητικοί στην δεύτερη περίοδο πάτησαν γερά το πόδι στο γκάζι και ανέβασαν την διαφορά, με τα Τρίκαλα να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλου τους και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 56-32.

Με την αρχή της επανάληψης τα Τρίκαλα έδειξαν καλύτερο πρόσωπο, όμως το Ρέθυμνο κρατούσε άνετα το προβάδισμα. Οι Κρητικοί συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 79-52.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε μια τυπική διαδικασία, με τα Τρίκαλα να μένουν από δυνάμεις και το ρέθυμνο να ανεβάζει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του, φτάνοντας στο τελικό 103-67.

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Το Ρεθυμνο έφτασε ακόμα και στο +40, σε ένα παιχνίδι που δεν χαίρει κριτικής.

ON FIRE: Ο Άντονι Λι ήταν φανταστικός, έχοντας 23 πόντους και 17 ριμπάουντ.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Ο Χριστοδούλου είχε 17 πόντους για τους νικητές, με τον Γιαννόπουλο να προσθέτει 16. Για τα Τρίκαλα ο Μόρις είχε 22 πόντους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδη Κ.-Κάρδαρης-Καλογερόπουλο..

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 56-32, 79-52, 103-67.