Σάββατο, 7 Νοεμβρίου 2015 03:55 από

"Τρομοκράτησαν" τον "αυτοκράτορα!!!

Tα Τρίκαλα B.C κόντραραν στα ίσια το μεγάλο 'Αρη μέχρι τα τελευταία λεπτά της σημερινής αναμέτρησης, αλλά δεν απέφυγαν τελικά την ήττα με 84-79

Εμφάνιση για σεμινάριο από τους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη, με το Θεσσαλονικό κόουτς από την πλευρά του να δίνει ρεσιτάλ από τον πάγκο.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 3 χιλιάδες φίλοι του 'Αρη, ενώ η σημερινή εμφάνιση μόνο ικανοποίηση και αισιοδοξία αφήνει για τη συνέχεια.

Το παιχνίδι όπως μεταδόθηκε από το Trikalascore που βρέθηκε σήμερα στο Nick Galis Hall:

Καλησπέρα απ'το Nick Galis Hall.

Περίπου τρία τέταρτα πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης ανάμεσα στον 'Αρη και τα Trikala B.C για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Oι δύο ομάδες έχουν βγει για ζέσταμα, με την ομάδα του 'Αρη να περνάει πριν λίγο στο παρκέ υπό τους ήχους του "The eye of the tiger".

Περίπου 500 άτομα αυτή την ώρα στο Αλεξάνδρειο.

Η προθέρμανση των δύο ομάδων μπαίνει στην τελική ευθεία, ενώ ο κόσμος αρχίζει σιγά σιγά να πληθαίνει. Περίπου 1500 άτομα θα πρέπει να βρίσκονται αυτή την ώρα στο Αλεξάνδρειο.

Στο γήπεδο ο μεγαλομέτοχος της ΚΑΕ Τρίκαλα, Αχιλλέας Ρουσιαμάνης, που είχε νωρίτερα ολιγόλεπτη συζήτηση με τον Κώστα Φλεβαράκη.

Παρόντες επίσης, ο δημοτικός σύμβουλος Μιχάλης Λάππας με την παρέα του και άλλοι Τρικαλινοί.

Εντυπωσιακή στην οροφή η εικόνα με τα πολυάριθμα λάβαρα του αυτοκράτορα.

Αποδοκιμασίες κατά την παρουσίαση της Τρικαλινής ομάδας, με εξαίρεση τους Καραθανάση, Τσιάρα που πέρασαν από τον 'Αρη.

Περίπου 2 χιλιάδες θεατές λίγα λεπτά πριν το τζάμπολ.

Οι δύο ομάδες στους πάγκους, δευτερόλεπτα πριν την έναρξη του ματς.

Ντάουελ, Κόνγκερ, Τιγκ, Τσιάρας και Τσιλούλης, οι πέντε πρώτοι για τον Κώστα Φλεβαράκη στο ματς.

Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Πρώτη επιθεση του ματς για τον 'ΑΡη.

1' τρίποντο απ' το Γουότερς 3-0.

1' Αστοχεί εξ επαφής ο Τιγκ, αλλά ο Τσιάρας παιρνει το επιθετικό.

2' ο Γουάιτ θα ευστοχήσει για δύο πόντους 5-0.

3' τρίποντο απ'τον Τσιάρα και 5-3.

3' Απαντάει με δίποντο ο Γουότερς 7-3.

3' ο Ντάουελ κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ και πάει σε βολές.

Θα ευστοχήσει και στις δύο και θα μειώσει σε 7-5.

3' 2/2 απ το Γουάιτ 9-5.

4' Εντυπωσιακό καλάθι απ τον Κόνκερ που μειώνει σε 9-7. Στη συνέχεια τα Τρίκαλα θα κλέψουν, αλλά θα κάνουν λάθος.

4'Γκολ φάουλ απ'το Γουότερς για το 12-7.

5' Ο Τιγκ με το ένα χέρι θα μειώσει σε 12-9.

5' Με δύο βολές οι γηπεδούχοι κάνουν το 14-9, ενώ τα Τρίκαλα δε θα καταφέρουν στη συνέχεια να κάνουν επίθεση.

6' Ο Καντούγκαν σε μία πολύ φιλόδοξη προσπάθεια θα πάρει φάουλ και θα πάει σε βολές.

Θα ευστοχήσει και στις δύο μειώνοντας σε 14-11.

6' 2/2 απ το Γουότερς 16-11.

6' Γκολ φάουλ απ το Σοκό που χάνει τη βολή και 16-13.

Στη συνέχεια τα Τρίκαλα θα κλέψουν και ο Καντούγκαν με εντυπωσιακό λέι απ μειώνει στον πόντο 16-15.

7' 2/2 απ'τον Κόχεν 18-15.

7' ο Ντάουελ αστοχεί σε jump shoot και έτσι παραμένει το 18-15.

7' Λέι απ απ' τον Κόνγκερ και 18-17.

8' 1/2 απ' τον Τσούπκοβιτς 19-17.

9' 2/2 απ το Μακ Νιλ 21-17.

9' Γκολ φάουλ απ'το Σοκό που μειώνει ξανά στον πόντο 21-20!

10'     47'' και τα Τρίκαλα έχουν την κατοχή και την ευκαιρία να προσπεράσουν για πρώτη φορά!

Δυστυχώς ο Κόνγκερ θα γλιστρήσει και η κατοχή θα περάσει στον 'Αρη.

Τάιμ άουτ απ'το Δημήτρη Πρίφτη 4'' για το δεκάλεπτο και με την κατοχή για τους γηπεδούχους και το σκορ στο 21-20.

Τέλος δεκαλέπτου με τον 'Αρη να προηγείται  με την ελάχιστη διαφορά 21-20.

Εξαιρετική εμφάνιση από τα Τρίκαλα, με φοβερές άμυνες και αν υπήρχε μεγαλύτερη συγκέντρωση σε κάποιες επιθέσεις στα τελευταία λεπτά, θα μπορούσαν να προηγούνταν στο σκορ.

Β' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από περίπου 3 χιλιάδες φίλους του 'Αρη.

11' Ο Βαρυτιμιάδης θα πάει σε βολές.

Θα ευστοχήσει 1/2 και θα ισοφαρίσει 21-21.

12' Με λέι απ Καντούγκαν τα Τρίκαλα μπροστά 21-23!!!

12' Ο Βατυτιμιάδης θα κάνει το 21-25!

13' Ο Τσούπκοβιτς με τρίποντο θα μειώσει 24-25.

13' Ο Καραθανάσης θα κάνει λάθος η κατοχή για τον 'Αρη.

Διαβούλευση ανάμεσα στους διαιτητές και η μπάλα θα δοθεί στα Τρίκαλα.

13' Φοβερό τρίποντο Καντούγκαν 24-28!!!

14' 1/2 απ τον Καλογιαννίδη 24-29.

14' Λέι απ Γουότερς 26-29.

15' Φοβερό τρίποντο Καλλέ 26-32!!!

15' 2/2 απ το Μακ Νιλ 28-32.

16' από ένα λάθος για τις δύο ομάδες δεν αλλάζει το σκορ.

16' Ομορφο κάρφωμα Χάγκινς θα μειώσει σε 30-32.

16' Τιγκ και Γουάιτ σκοράρουν για το 32-34.

Εν τω μεταξύ θα αναρτηθεί και ένα πανό από τους οπαδούς του 'Αρη από τα Τρίκαλα.

17' Ο Αρης θα ισοφαρίσει 34-34.

17' Γκολ φάουλ απ'το Σοκό 34-37.

18' Λάθος απ' τους παίκτες των Τρικάλων που χάνουν την ευκαιρία να διευρύνουν τη διαφορά.

19' Ο Πελεκάνος μειώνει στον πόντο, αλλά ο Κόνγκερ απαντάει αμέσως κάνοντας το 36-39.

19' Ο Χάγκινς με κάρφωμα ξανά μειώνει σε 38-39.

20' Ο Καντούγκαν με το ένα χέρι κάνει το 38-41.

Τάιμ άουτ απ'τον Κώστα Φλεβαράκη 21'' πριν το ημίχρονο και ενώ ο 'Αρης έχει κερδίσει φάουλ.

20' Mε δύο βολές του Πελεκάνου το σκορ θα γίνει 40-41. Αυτό θα είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Οι πόντοι των Τρικάλων στο ημίχρονο: Καντούγκαν 11, Ντάουελ 2, Σοκό 8, Καραθανάσης 3, Τσιάρας 3, Κόνγκερ 6, Καλογιαννίδης 1, Τιγκ 4, Βαρυτιμιάδης 3.

Το σχόλιο του Trikalascore: Αν μη τι άλλο, η σημερινή εμφάνιση της Τρικαλινής ομάδας δεν έχει καμία σχέση με εκείνη κόντρα στην Κηφισιά. Η ομάδα μαχητική, με πολλές επιλογές στο σκοράρισμα , καθαρό μυαλό και σωστούς αμυντικούς προσανατολισμούς, ότι και να γίνει στην επανάληψη, αποδεικνύει ότι έχει δυνατότητες για πολλά πράγματα φέτος.

'Αψογο κοουτσάρισμα από τον Κώστα Φλεβαράκη, που έχει διαβάσει πολύ καλά τον 'Αρη , περιορίζοντας ιδιαίτερα τα ατού των κιτρίνων.

Γ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

21' τρίποντο Ουάιτ και ο 'Αρης μπροστά 43-41.

22' Γκολ φάουλ απ'τον Ντάουελ που το πανηγυρίζει έξαλλα.

Μέσα και η βολή 43-44.

22' τρίποντο Ουάιτ 46-44.

24' Ο Χάγκινς θα αφήσει την μπάλα στο καλάθι για το 48-44.

24' Ο Σοκό με ωραίο λει απ μειώνει σε 48-46, απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Γουότερς 50-46.

25' Καλάθια από Κόνγκερ και Γουάιτ 52-48.

26' 2/2 απ τον Καλογιαννίδη τα Τρίκαλα μειώνουν στο καλάθι 52-50.

28' Τρίποντο Μούρτου και ανάποδο λέι απ Σοκό 55-52.

29' Υποδειγματική επίθεση απ' τα Τρίκαλα και λέι α' Κόνγκερ 55-54.

30' νέο τρίποντο Μούρτου 58-54.

30' Απαντάει με δίποντο ο Καντούγκαν 58-56.

30' 2/2 απ'τον Πελεκάνο 60-56.

Το τρίτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με σκορ 60-56.

Ακολουθεί το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού που αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Δ΄ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

31' Γκολ φάουλ απ'το 'Σοκό που θα μειώσει σε 60-58. Θα χάσει τη βολή.

32' Νέο γκολ φάουλ απ το Σοκό που ισοφαρίζει 60-60 και θα έχει και μία βολή.

Μέσα και η βολή60-61.

32' ο Χάγκινς με λέι απ θα κάνει το 62-61.

33' Αστοχο τρίποντο απ'τον 'Αρη και βήματα που χρεώνονται τα Τρίκαλα.

33' ο Γουάιτ με κάρφωμα το 64-61.

34' 1/2 απ τον Τιγκ 64-62.

34' 1/2 απ'το Ζάρα 65-62.

35' τρίποντο Ζάρα και λέι απ Γουότερς για το 70-62.

36' Γκολ φάουλ Χάγκινς 72-62. Ο 'Αρης αποκτά διψήφια διαφορά στο ματς.

Μέσα και η βολή 73-62.

36' 1/2 απ το Σοκό 73-63.

36' Ανάποδο λέι απ απ'τον Τσιάρα 73-65.

37' Ο Κόνγκερ με σουτ δύο πόντωςν μειώνει κι άλλο 73-67.

Τάιμ άουτ απ'το Δημήτρη Πρίφτη.

37' 1/2 απ'το Μούρτο 74-67.

37' τρίποντο Κόγνκερ 74-70.

38' 2/2 απ'το Σοκό τα Τρίκαλα μειώνουν στους δύο 74-72!!!

38' Δύσκολο καλάθι απ'το Χάγκινς 76-72.

39' Ο Γουότερς με το ένα χέρι 78-72.

39' Απαντάει ο Κόνγκερ 78-74.

39' Ο Γουάιτ 80-74.

Τελευταίο λεπτό του ματς.

40' Τρίποντο Τσιάρα 80-77.

40' 2/2 απ'το Γούότερς 82-77 και τάιμ άουτ από τον Κώστα Φλεβαράκη.

34'' για το φινάλε του ματς.

40' Ο Τσιάρας κερδίζει φάουλ και θα βάλει και τις δύο βολές μειώνοντας σε 82-79.

40' 2/2 απ'το Μακ Νιλ 84-79.

40' Τα τρίκαλα αστοχούν σε δύο τρίποντα η μπάλα για τον 'Αρη.

Το παιχνίδι θα τελειώσει με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν με 84-79.

Τεράστια εμφάνιση για την Τρικαλινή ομάδα, που δε θα ήταν υπερβολή να πούμε, ότι άξιζε ακόμη και το ροζ φύλλο στο σημερινό ματς.

Δεν πειράζει, η προσπάθεια συνεχίζεται και η σημερινή εμφάνιση αφήνει πολλές ελπίδες και αισιοδοξία για τη συνέχεια.