Δευτέρα, 14 Οκτωβρίου 2019 01:41 από

Με το δεξί ο Αίολος, μεγάλη νίκη κόντρα στον ΑΓΣ Ιωαννίνων

Με σπουδαία νίκη επέστρεψε δυναμικά ο Αίολος στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του, έπειτα από ενάμισι περίπου χρόνο και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο κερδίζοντας 69-55 τον ισχυρό ΑΓΣ Ι στο κλειστό της Κατσιμήδυ

Παίζοντας ωραίο μπάσκετ, αλλά και παράλληλα έχοντας ακόμη πολλά περιθώρια βελτίωσης το συγκρότημα του Ηλία Παπαδημητρίου δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα, αλλά στην τελευταία περίοδο πάτησε το γκάζι για να φτάσει τελικά σε νίκη και με διαφορά.

Η ομάδα του Αιόλου ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι καθώς από την πρώτη βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα σε 16-16.

Στην δεύτερη περίοδο η απόδοση της ομάδας του Ηλία Παπαδημητρίου ανέβηκε και με πολύ καλές επιθέσεις πέρασε μπροστά στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με βραχεία κεφαλή 30-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο η οι φιλοξενούμενοι μπήκαν παθιασμένα εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων και ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ με βραχεία κεφαλή ενός πόντου με 43-44.

Τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Αίολος που με καταπληκτική άμυνα οδήγησαν σε πολλά λάθη τους αντιπάλους τους και έφτασαν στην νίκη με διαφορά δεκατεσσάρων πόντων με 69-55.

Αξίζει δε να σημειωθεί η παρουσία περίπου 400 θεατών στο κλειστό που βοήθησαν όσο χρειαζόταν το τρικαλινό συγκρότημα να φτάσει στο στόχο του και να ξεκινήσει με το δεξί το πρωτάθλημα.

Για τη 2η αγωνιστική ο Αίολος θα φιλοξενηθεί από τη Νίκη Βόλου, σε ένα σπουδαίο ντέρμπι.

Δεκάλεπτα: 16-16, 30-28, 43-44, 69-55
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Τοπαλίδης
Αίολος Τρικάλων (Παπαδημητρίου): Ρούζιος 6(2), Παναρας 14(1), Πρεμέτης, Αρούρης 3(1), Χατζής, Σούλκο 4, Τσιούλκας 3, Κολότσιος 12(1), Γοργότσης, Σπηλιόπουλος 11(3), Κατσαδούρος 2, Τσότσος 14(1)
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ηλιάδης): Μούκας 5(1), Γυφτάκης 7(1), Σαχπατζίδης 12(2), Καλογεράτος 16(4), Αντωνίου, Σβώλης, Παπανικολάου, Μάκης, Παπαδόπουλος 2, Δαβάνης 12, Φίλιος 1, Τερζόπουλος.