Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2019 12:32 από

Ηττα Αιόλου στο φιλικό με την Αναγέννηση(ΦΩΤΟ)

Φιλική νίκη πέτυχε για τη δεύτερη μέρα του 1ου τουρνουά φιλίας η Αναγέννηση Καρδίτσας απέναντι στη νεανική ομάδα του Αιόλου με σκορ 61-72

Αυτό ήταν και το πιο δυνατό ματς του εν λόγω τουρνουά, καθώς αναμετρήθηκαν δύο ομάδες που τη νέα σεζόν θα αγωνίζονται αμφότερες στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής κατηγορίας, όπου μάλιστα θα τεθούν αντιμέτωπες στα πλαίσια του 3ου ομίλου.

Ο Αίολος έδειξε ότι χρειάζεται ακόμη δουλειά, καθώς οι παίκτες του είναι ανέτοιμοι, ενώ τα χέρια ήταν βαριά από τη σκληρή προετοιμασία. Παράλληλα, απαιτείται ενίσχυση σε συγκεκριμένες θέσεις που θα έρθει άμεσα, αρχής γενομένης από τη μεταγραφή Τσότσου που αναμένεται να ανακοινωθεί ίσως και αύριο.

Θα πρέπει δε να σημειωθεί ότι η φετινή ομάδα του Αιόλου θα απαρτίζεται στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής κατηγορίας κατά το ήμισυ από καλαθοσφαιριστές προερχόμενους από τα τμήματα υποδομής του συλλόγου, κάτι πραγματικά σπάνιο για αυτό το επίπεδο.

Το φιλικό παρακολούθησαν περίπου 200 άτομα.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν ήταν καλό με τις δύο ομάδες στα πρώτα δύο λεπτά να μένουν στο μηδέν.

Την αρχή έκανε η ομάδα της Αναγέννησης όπου με γρήγορο ρυθμό κατάφερε να πάρει τα ηνία όπου βρέθηκε να προηγείται στην πρώτη περίοδο  11-16.

Στην συνέχεια η ομάδα του Αιόλου προσπάθησε να αντιδράσει αλλά τα αβίαστα λάθη έφεραν του φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 30-32.

Ο ρυθμός συνεχίστηκε ο ίδιος και στο δεύτερο ημίχρονο όπου και πάλι η φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 43-53.

Το παιχνίδι έφτασε μέχρι και την διαφορά των δεκατριών πόντων με τους κυανέρυθρους να μαζεύουν την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους αλλά το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στους κίτρινους με 61-72.